Obecný úrad Hontianske Tesáre
Hontianske Tesáre č. 66
962 68 Hontianske Tesáre
TJ Družstevník
Futbalový klub hral od r. 1935 do roku 1970 pod názvom TJ SOKOL Hontianske Tesáre a od roku 1970 až do súčasnosti ako TJ Družstevník Hontianske Tesáre
História futbalu v obci Hontianske Tesáre sa datuje od r. 1935, kedy sa našli nadšenci a organizátori z radov tovarišov, sluhov, ale i z gazdovských rodín (Lihosit, Vicko, Plesnivý, Talaj, Šouc, Bertók, Benčok, Konôpka a Chrien; zo susedných obcí: p. Mieč, Aurel, Svoboda a Beňovic ), ktorí začali organizovať a hrať futbal.
V začiatkoch bol futbal pomerne málo rozšírený. Doprava za futbalom bola na koňoch s vozmi a lebo bicykloch a bolo len pár dedín a miest v tom období, kde sa futbal hrával: Dudince, Vyškovce, Demandice a Sása.
Tesárski futbalisti chodili hrávať do všetkých týchto obcí.
Postupne sa futbalu začínalo v Tesároch viac dariť. V rokoch 1943-58, prišla nová, mladšia generácia spojená s menami: Jelínek, Stredný, Krošlák, Kováč, Kobich, Buda a Bohuš.
Prišli i hráči z iných okolitých obcí: Hecl, Antal a Martinovic.
Organizovanosť a rozvoj športu do našej obce priniesli noví občania: pán Uhrinčať – pekár, ktorý sa k nám prisťahoval v roku 1940. Po oslovení gazdami, ktorí boli čestní členovia FK a prispievali na futbal 500,-Sk ročne začal tvoriť a starať sa o rozvoj športu v našej obci spolu s ďalším prisťahovalcom Jankom Knoškom. Vytvorili dvojicu, ktorá telom i dušou spoločne s funkcionármi obce a družstva rozvíjala nielen futbal, ale i stolný tenis, cyklistiku a ženský i mužský volejbal.
Koniec rokov 50-tych, s nástupom ďalšej generácie futbalistov: Štefan Knoška, Ján a Pavel Šarina, Pavel Suchár, Daniel, Július a Juraj Sviatko, bratia Mrázekovci, Milan Hollan, Pavel Dobias, Ján Ďuriš, Ján Golian, Milan Šouc, Milan Vajo, Samuel Bálik i Komanovci z Drážoviec sa vytvoril kolektív ľudí, ktorí učili hrať futbal generáciu futbalistov narodených po II. svetovej vojne. Na majstrovské zápasy chodili najmä vlakom, čo utužovalo kolektív hráčov a funkcionárov.
Pozdejšie roky šesťdesiate boli poznačené generačným problémom - dva roky sa futbal v Tesároch nehral.
Potom generácia narodená po vojne znova futbal obnovovala, začali stavať nové bránky na ihrisku a tvoriť nový hráčsky kolektív zložený zo starších hráčov: Sviatkovci, Suchár, Hollan Milan, Mrázek Milan, Štefan Knoška, Milan Šouc, Vlado Golian, Muňko Dušan, Riečan Ivan, Bálik Milan, Fízik Ján a potom z mladšej generácie: Straka Ján, Riečan Ján, Buda Dušan, Hajnal Ján, Strieborný Dušan, Klimo Štefan, Hollan Vladimír, Peter a Igor Letríkovci, Milan Dodok...
Do kolektívu futbalového družstva a tiež po stagnácii futbalu na Bzovíku sa doplnilo naše futbalové družstvo dospelých o hráčov: Milan a Jozef Vician, Jozef Talian, Jožko a Stano Bohuš.
Dobrá práca výboru TJ priniesla jeden z najväčších úspechov - v roku 1968 Hontianske Tesáre postúpili do I. triedy, v ktorej hrali také mužstvá ako Očová , Hriňová ,Zvolenská Slatina a Hontianske Nemce.
Doprava hráčov v tých časoch už bola zabezpečená za podpory Jednotného roľníckeho družstva nákladným autom garant.
Roky sedemdesiate znamenajú pre náš futbal stabilnejšie podmienky. Z popudu zanietených funkcionárov obce a TJ - Jána Knošku, Jána Budu, J. Bohuša a Jána Nigríniho (vtedajšieho predsedu MNV) i menších funkcionárov sa začala r. 1969 v akcii „Z“ výstavba budovy futbalového štadióna. Bol to dôležitý krok , lebo po zlúčení obcí r.v1971 boli finančné prostriedky na dokončenie tejto stavby a v súčastnosti sme hrdí, že túto budovu máme a iné kluby – hrajúce i vyššiu súťaž, len snívajú o takomto štadióne.
Sedemdesiate roky sú významné i tým, že do okresných súťaží sme zaradili okrem dospelého družstva i družstvo žiakov a neskôr i družstvo dorastu.
Dospelé družstvo, ktoré po roku účinkovania v I. triede, po odchode takých hráčov, ako bol Peter a Igor Letríkovci, Jano Fízik a chlapcov zo Bzovíka vypadlo a ťažko sa zviechalo v II. Triede.
Kolektív doplnili ďalší futbalisti: Janko Nigríni, Vlado Páleš, Viliam Miklóš, Jozef Fízik, Slavo Somsi, Jozef Ľupták, Janko Klimo, Eugen Fízik, Ľubo Kardoš, Milan Kyseľ, Pavel Spišiak, Pavel Straka, Ján Janek, Vlasto Fízik, Marian Teren, Jozef Straka, Milan Pavlenda, Ján Dlhopolec, Stano Balog, Jaroslav Fabian, bratia Muráňovci, ktorí opäť pozdvihli úroveň tesárskeho futbalu.
Kolektív hráčov sa každoročne dopĺňal - starší odchádzali a prišli nové tváre: Ján Ďuriš, Peter Láslo, Ján Mikurčík, Dušan Budač, Leno Mrázek, Peter a Pavel Paukovicovci, Milan Krošlák, Ľubo Babiak, Ľubo Putiš, Slavo Mihálik, Paľo Valocka a ďalší.
Táto generácia futbalistov hrala futbal v II.triede až do roku 1988, kedy nastal generačný zlom a jeden rok dospelé družstvo v okresných súťažiach opäť nehralo.
Bez futbalu sme však neboli. Dobre hrali futbal žiaci i dorastenci, ktorí tri roky bojovali v najvyššej okresnej súťaži o postup do krajskej súťaže s celkami: Zvolenská Slatina, Kriváň, Očová, Lieskovec, Dudince a Hontianske Nemce. Bola to generácia hráčov: Vlado Hollan, bratia Strakovci , Ďurko Hajnal, Strieborný Dušan, Peter Majdák, Janko Balog, Viliam Kováč, Miro Fízik, Zolo Kováč, Zdeno Lauroško, Vlado Fízik, Štefan Foltán, Roman Kováč, Vlado Ivanič a bratia Jelekovci. Títo futbalisti mnohí hrajú futbal za naše dospelé družstvo i v súčasnosti.
Organizátori a funkcionári, ktorí sa najväčšou mierou pričinili o futbal v Hontianskych tesároch:
v r. 1938-1943 to boli p. Chamko spolu s gazdami a hráčmi – p. Lihositom a Jurajom Šoucom
1944-1958 p.Uhrinčať, Viktor Plesnivý a Knoška Ján, ktorý sa futbalu a športu venoval s oduševnením až do smrti. Ďalej p.Glózik a Mrázek Rudolf st.
v ďalších rokoch to boli: Ján Šarina, Ján Buda, Ján Bálik, Ján Jánoš, Július Sviatko, Ján Nigríni starší aj mladší, Július Martinovic, Bedrich Barvinek, Daniel Paukovic, Ján Bátovský a Dušan Strieborný.
z mladšej generácie: bratia Klimovci, Ján Hajnal, Jozef Sever, Vladimír Hollan, Ing. Kyseľ a Valocka Pavel.
V občianskom a športovom živote našej TJ mali významné miesto aj družby a stretnutia s občanmi a športovcami iných miest a obcí:
r. 1958 vznikla prvá družba s mestom Týn nad Vltavou v Čechách.
r. 1973 vznikla na 6 rokov družba s mestom Vyšný Medzev na východe Slovenska.
r. 1982 vznikla ďalšia – medzinárodná družba s obcou Becske v Maďarsku.
posledná družba s oravskou obcou Zubrohlava vznikla v roku 1991 a trvala 3 roky, skončila v dôsledku drahej dopravy, ktorú nám už poľnohospodárske družstvo nemienilo poskytovať.
V súčastnosti hrá mužstvo dospelých v II.triede oblastnej regionálnej súťaže okresov Zvolen, Detva a Krupina.
Dátum poslednej aktualizácie: 19. 2. 2025 8:12